Výživový seriál! Díl č. 23 Carbs vs Carbs

blog_carbs_vs_carbs

Výživový seriál! Díl č. 23 Carbs vs Carbs

🍎🥝Není sacharid, jako sacharid. Najdeme je skoro všude, pečivo, přílohy, zelenina, ovoce,…🥔🍞

👉Občas je fajn uvědomit si, že když vyřadíte pečivo či přílohy (jako většina lidí, co se snaží zhubnout) a začnete jíst raději ovoce, možná právě to bude příčinou, proč se vám nedaří zhubnout.

👉Jablko a ovoce celkově má v sobě samozřejmě více minerálů, vitamínů a dalších bioaktivních látek. Jedná se ale hlavně o zdroj rychlých cukrů a proto je fajn, dát si ho třeba před tréninkem jako zdroj rychlé energie, nebo po velkém výkonu.
👉V přílohách sacharidy najdete také: pečivo, brambory, rýže, těstoviny,… Není třeba se těmto potravinám vyhýbat. Přílohy nás zasytí na mnohem déle, než samotné ovoce. Přílohy většinou konzumujeme s bílkovinou (rohlík s šunkou, brambory s masem,..) a proto nebudeme mít hned hlad, jako když sníme samotné jablko. Proto je fajn i samotné ovoce kombinovat s bílkovinou, nakrájet třeba do bílého jogurtu.
👉Celozrnné pečivo navíc obsahuje opravdu dost vlákniny (kvalitní, z celozrnné mouky), více, než ovoce: další důvod, proč jíst přílohy a pečivo.

Kaloricky občas vyjde lépe celozrnný toast, než třeba jeden banán. Neříkáme, abyste přestali jíst ovoce, že je špatné: naopak, 1-2 ks za den jsou v pořádku (jak se říká: „Jedno jablko denně a nepotřebujete doktora“, něco na tom bude).🍎

PS: Věděli jste, že 90 % dospělých nemá ve stravě doporučenou dávku vlákniny 25 – 35 g?